حرکت به سمت سلامتِ جامعه هدف / خدمات رایگان درمانی برای ایثارگران / مجموعه ایثار از خدمات حمایتی به سمت خدمات توانمندسازی ایثارگران پیش می‌رود

صبح دوشنبه ۱۵/۱۱/۹۷ نشست خبری سرپرست موسسه فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار با اصحاب رسانه برگزار شد، مهندس علی مهدی‌زاده آخرین اقدامات و دستاوردهای این موسسه را اینگونه تشریح کرد:

وی در جمع خبرنگاران، ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با بیان اینکه این موسسه، وابسته به بنیاد شهید بوده،و به صورت خصوصی اداره می‌شود، اظهار داشت: موسسه ایثار تمامی هزینه‌های خود را از درآمدهای خودگردان مجموعه تامین می‌کند و تاکنون از بودجه دولتی استفاده نداشته است.

سرپرست موسسه فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار کرمان توانمندسازی ایثارگران را برای این مجموعه بسیار با اهمیت برشمرد و خاطرنشان ساخت: رویکرد مجموعه ایثار از خدمات حمایتی به سمت خدمات توانمندسازی ایثارگران پیش می‌رود.

مهدی‌زاده با تاکید بر اینکه حرکت به سمت سلامت جامعه هدف، از اهداف مجموعه ایثار است، عنوان داشت: مجموعه ایثار حدود ۹۰ درصد نیازهای درمانی ایثارگران را شامل می‌شود و ایثارگران می‌توانند با وجود بیمه دی از این خدمات به صورت رایگان استفاده کنند.

وی اضافه کرد: ظرفیت موسسه ایثار در استان کرمان بسیار بالا بوده و از امکانات بروز و خوبی برخوردار هستیم که عموم مردم نیز می‌توانند از ظرفیت مازاد آن استفاده کنند.

مهدی‌زاده با تشریح موقعیت موسسه فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثارکرمان، این موسسه را فعال در همه استان‌های کشور ارزیابی و تصریح کرد: ایثار یک ستاد مرکزی در تهران دارد و سایر استان‌ها نیز از این طریق مدیریت می‌شوند .

سرپرست موسسه فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار کرمان اضافه کرد: این مجموعه در استان کرمان نیز با قدرت فعال بوده و در میان همه استان‌های کشور، درسال گذشته ضمن اینکه رتبه اول را  کسب کرد جام فیروزه که جام برتر در میان استانها می باشد را به خود اختصاص داد.ما همچنان در این موسسه در سال جاری منتظر یک نتیجه قابل قبول دیگر به فضل خداوند هستیم.

وی عنوان داشت: در سال ۸۲، ساختار مجموعه را با ۲۷ هزار متر از مسکن و شهرسازی گرفته شد و طراحی آن با توجه به مجوزی که داشت در ۱۲ هزار متر مربع بر اساس ۶ بلوک آغاز و پیش رفت.

مهدی‌زاده از مجموعه ایثار در کرمان و اقدامات صورت گرفته در آن سخن به میان آورد و با بیان اینکه در تلاش هستیم تا بتوانیم از ظرفیت موجود خود برای ایجاد اشتغال سرمایه‌گذاری کنیم، وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون این مجموعه شاخه‌های متفاوتی از جمله درمانی با ۲ هزار و ۹۸۰ متر مربع، ورزشی، ۳ هزار و ۱۰۰ متر مربع، مسجد و رستوران یک‌هزار و ۲۰۰ متر مربع، موتورخانه ۷۰۰ و ادامه فعالیت‌ها نیز ۵ هزار و ۵۰۰ متر مربع را شامل می‌شوند.

سرپرست موسسه فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثارکرمان با تاکید بر اینکه تجهیزات درمانی موجود در موسسه ایثار از برترین‌ها در کشور هستند، ابراز داشت: سال ۱۳۹۰ بلوک درمانی این موسسه افتتاح شد که اکنون ۸۰ پزشک متخصص عمومی دارد.

وی اضافه کرد: اکنون موسسه ایثار در حوزه درمانی بخش‌های متفاوتی از جمله، فیزیوتراپی، نوار قلب، اکو، رادیولوژی، چشم پزشکی، دندانپزشکی، زنان، ویزیت، پرستاری در منزل و …. دارد، روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر مراجعه کننده که ماهیانه شامل ۱۸ هزار و سالانه نیز ۱۸۰ هزار نفر می‌باشند، از مجموعه ما استفاده می‌کنند که این خدمات به همت بیمه دی برای ایثارگران رایگان است.

وی به سالن ورزشی پرداخت و با اشاره به اینکه در ورزش نیز سانس رایگان برای ایثارگران در نظر گرفته شده است، از دستگاه‌های نوین در این سالن پرداخت و ابراز داشت: مجموعه ورزشی در سال ۹۲ افتتاح شد،که شامل استخر کودکان، جانبازان، سونا و جکوزی ،دستگاه‌های مجهز هوا رسان در استخر موجود است که محیط را برای سلامت ایثارگران فراهم کرده است، علاوه بر آن، موتورخانه استخر و بخش ورزشی با بقیه متفاوت  است ضمن اینکه می‌توانیم آب آن را ذخیره کنیم،می شود تا برای مصارف کشاورزی از آن نیز استفاده شود.

مهدی‌زاده اضافه کرد:  سالن ورزشی فوتبال، فوتسال، تنیس روی میز، آمادگی جسمانی و دارت را نیز شامل می‌شود که استخر و سالن ورزشی برای ایثارگران یک سانس رایگان دارد و سانس‌های غیر رایگان نیز با ۷۰ درصد تخفیف برای ایثارگران محاسبه می‌شود.

سرپرست موسسه فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار کرمان از واگذاری آن به بخش خصوصی خبر داد و با اشاره به اینکه سالن ورزشی واگذار شده و تا پایان سال بخش درمانی را نیز واگذار می‌کنیم، گفت: رستوران و مسجد نیز با یک‌هزار و ۲۰۰ متر مربع زیربنا در حال بهره‌برداری هستند که رستوران نیز به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی اضافه کرد: سیاست‌های موسسه بر این است که برون‌سپاری را داشته باشیم و بتوانیم از فضاهای مازاد خود با بخش خصوصی و همین طور صاحبان صنایع کار کنیم.

وی با پرداختن به این موضوع که می‌توانیم از زمین‌های در اختیار خود در حوزه اشتغال مشارکت کنیم، تصریح کرد: کارواش تازه تاسیس در کنار این مجموعه فعال شده و از این نوع طرح‌ها و پیشنهادها استقبال می‌کنیم.

سرپرست موسسه فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار کرمان از ایجاد مرکز توانبخشی تحت حاد در این مرکز خبر داد و گفت: مجوز آن را با ۳۵ تخت بیمارستانی دریافت کرده‌ایم که اقدامات آن از اوایل سال آینده آغاز خواهد شد.

مهدی‌زاده با بیان اینکه مشکلات شاغلین و بازنشستگان از لحاظ بیمه حل شده است، تصریح کرد: در تلاش هستیم تا ظرفیت موسسه ایثار در این استان را بالا ببریم، اگر چه برای بخش‌هایی از آن، ازجمله تالار و کتابخانه اقداماتی صورت نگرفته اما در تلاش هستیم ظرفیت ۴۰۰ نفری رستوران را تا ۸۰۰ نفر ارتقاء دهیم.

وی در پایان با بیان اینکه سال ۹۷ تثبیت سیاستهای موسسه فرهنگی ورزشی و توانبخشی ایثار است خاطر نشان کرد تمام تلاش خود را در جهت محقق نمودن این سیاست در استان انجام داده و خواهیم داد.