نام ایثار را در سطح استان برند خواهیم کرد/ ورزش و سلامتی جامعه ایثارگری هدف اصلی موسسه ایثار

نشست خبری مدیر موسسه فرهنگی ورزشی و توانبخشی ایثار استان اردبیل با اصحاب رسانه و مطبوعات برگزار شد.

به گزارش موسسه فرهنگی ورزشی و توانبخشی ایثار اردبیل، علی نویدمهرنگ مدیر موسسه فرهنگی ورشی و توانبخشی ایثار استان اردبیل ۱۱ مهرماه ۹۷ در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبیین فعالیت های این موسسه اظهار کرد: موسسه ایثار استان اردبیل از نخستین روز افتتاح در سال ۱۳۹۳ فعالیت های خود در حوزه فرهنگی و ورزشی آغاز کرده است که به دلیل در دست احداث بودن مجموعه توانبخشی بیشتر فعالیت هایش به امور ورزشی تمرکز کرده است.

وی هدف از ایجاد این موسسه در سطح استان اردبیل را ارائه خدمات متناسب با نیازهای جامعه ایثارگری برشمرد و افزود: این موسسه روزانه برای ۷۰۰ نفر ارائه خدمات می کند که ۳۰ درصد شان جامعه ایثارگران از جمله خانواده های معظم شهدا، آزادگان، جانبازان و خانواده هایشان هستند که این خدمات به صورت رایگان است که با راه اندازی بخش های مختلف همه ساله به میزان این خدمات افزوده می شود.

مدیرموسسه ایثار استان اردبیل با بیان اینکه رسیدگی به امور ورزش و سلامت جامعه هدف و شهروندان اکنون بخش بزرگی از خدمات این موسسه می باشد، بیان کرد: این موسسه در حال حاضر دارای سه مجموعه ورزشی است که دارای استخر شنا با امکانات جکوزی، سونا، استخر، وان های گیاه درمانی، ماساژ درمانی و ورزش های آبی است و سالن چند منظوره ورزشی که در آن رشته های ورزشی از جمله والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز، فوتسال و غیره صورت می گیرد و نیز مجموعه ورزشی جانبازان که از این مرکز ورزشکاران جانباز و مدال آوران ملی و جهانی استفاده می کنند.

وی افزود: سالن های بدنسازی مجهز به دستگاه های مدرن و پیشرفته و سایت تیراندازی با کمان سنتی و ریکرو با محوریت باشگاه ایثار افتتاح شد همراه با برگزاری دوره های مخصوص آموزشی و برگزاری مسابقات در سطح ملی و استانی از دیگر خدمات ارائه شده در این موسسه است که از زمان راه اندازی تاکنون در رده سنی های مختلف ورزشکاران این رشته موفق به کسب مدال طلا شده و به تیم ملی دعوت شده اند.

نویدمهرنگ از واگذاری مجموعه های ورزشی این موسسه به بخش خصوصی خبر داد و افزود: این کار با توجه به سیاست های موسسه ایثار کشور صورت گرفته و جامعه ایثارگری از تمام خدمات ارائه شده به صورت رایگان بهره مند می شوند.

وی یادآور شد: مدرسه فوتبال زیر نظر موسسه ایثار از دیگر فعالیت ها در بخش ورزش است که علاقه مندان خود را دارد و بویژه در فصل تابستان اوقات فراغت نوجوان را پر می کند این مدرسه زیر نظر مربیان مجرب آموزش فوتبال را با بروزترین تمرینات و تاکتیک های روز جهان ارائه می کند.

نویدمهرنگ از ایجاد بخش ویژه ای با عنوان گیاه درمانی با هدف جایگزین کردن داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی خبر داد و اظهار کرد: از آنجایی که استان اردبیل بویژه طبیعت سبلان منبع گیاهان دارویی در کشور به شمار می رود این بخش با هدف آشنا کردن مراجعین با معجزه گیاهان دارویی منطقه و بهره مندی آنان از محصولات سالم در این حوزه ایجاد شده است.

بهبود زخم بستر با روش گیاه درمانی در موسسه ایثار اردبیل اجرا می شود

این مسئول بیان کرد: در حال حاضر با استفاده از طب سنتی و گیاه درمانی طرح بهبود زخم بستر و بیماریهای مختلف پوستی جامعه هدف بویژه جانبازان عزیز به صورت پایلوت در حال انجام است و در آینده به صورت همگانی زیر نظر پزشکان متخصص این حوزه در این مرکز درمان طب گیاهی صورت می گیرد.

نوید مهرنگ از اجرای طرح پایش سلامت و ویزیت در منزل جامعه هدف به صورت پایلوت توسط این مرکز در آینده خبر داد و افزود: این طرح نیز بزودی در سطح گسترده با حضور پزشکان در منزل ایثارگران توسط موسسه ایثار اجرا می شود.

وی ادامه داد: در امور ورزشی بیش از چهل جلسه تایم اختصاصی برنامه های ورزشی برای بهره مندی ایثارگران در سالن های ورزشی موسسه است که می توان گفت در کل استان این مکان ها از مجهزترین سالن ها است و قهرمانان جهانی ما از جمله جانباز گرانقدر جلیل باقری جدی و حیدری تمرین های خود را در همین سالن ها انجام می دهند و این امر در کنار هدیه دادن نشاط و شادابی برای ایثارگران عزیز هزینه های سلامتی شان را کاهش می دهد.

مدیر موسسه فرهنگی ورزشی و توانبخشی ایثار اردبیل از پیشرفت ۸۵ درصدی مجتمع توانبخشی این موسسه خبر داد و بیان کرد: این مجتمع با زیربنای حدود۱۳۸۵۰ مترمربع در ۴ طبقه در حال ساخت است که فاز اول آن به بهره برداری رسیده است و در صورت اختصاص اعتبار پیش بینی می شود تا دو سال آینده بخش های خدماتی، اداری و درمانی نیز راه اندازی شود و موسسه بیشتر بتواند در خدمت جامعه ایثارگری باشد.

مهرنگ در ادامه به برنامه های آتی این موسسه اشاره و بیان کرد: ایجاد هتلینگ و اقامت، راه اندازی کانون های فرهنگی، امور خدماتی از جمله سالن آمفی تئاتر، سالن های پذیرایی و تالار و الحاق مراکز دیگر در سطح شهرستان های استان با هدف تمرکز زدایی خدمات و بهره مندی ایثارگران ساکن در سایر شهرستان ها از جمله برنامه های این موسسه است.